Kolik Sketch stojí a jaká je cenová politika?


Narozdíl od Photoshopu u Sketche nemusíte platit měsíční poplatky. Nakupujete totiž roční licence, díky kterým máte všechny updaty zdarma.

Když Sketch nějaký ten rok nazpět spatřil světlo světa, jeho cenová politika byla vůči Photoshopu bezkonkurenční – zaplatili jste jednorázově $99 USD za nákup aplikace a v ceně jste měli všechny budoucí updaty. Super, tomuhle se Photoshop s pravidelnými měsíčními platbami nemohl rovnat. Tato situace platila zhruba do poloviny roku 2016, kdy Bohemian Coding, autoři Sketche, přišli s novým cenovým modelem.

A co si budeme povídat, současná cenová politika má mnohem blíže Adobe, nicméně je tu pár nezanedbatelných rozdílů. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Kolik Sketch stojí?

Sketch si stále můžete stáhnout a nainstalovat zdarma. Na vyzkoušení máte 30 dní, po kterých funguje aplikace zcela bez omezení tak, jakobyste ji měli koupenou. Po uplynutí zkušební měsíční lhůty si musíte pořídit licenci, pokud chcete dál aplikaci používat - bez platby ji pořádně ani nespustíte, neotevřete žádný soubor, nic.

Cena za první licenci je $99 USD za rok. Po dobu platnosti vaší licence získáváte všechny nové verze aplikace, které autoři vydají. Jakmile platnost licence skončí, zůstane vám poslední verze, kterou jste měli a tu můžete používat dál bez omezení. (Což se nedá srovnat s Photoshopem, u něhož platíte každý měsíc a ve chvíli, kdy přestanete, nemáte nic.). Pokud budete licenci obnovovat, zaplatíte za každý další rok $69.

Příklad: Pokud 1. září 2017 zakoupíte licenci Sketche, máte nárok na všechny updaty, které autoři vydají až do 1. září 2018.

Slevy pro studenty a učitele

Pokud jste student (nebo učitel), máte nárok na 50% slevu. K objednávce stačí doložit vyfocený nebo naskenovaný studentský průkaz a aktuální potvrzení o studiu.

Co když jsem licenci nakoupil, a rozmyslel si to?

Pokud si z jakéhokoliv důvodu během 30 dní od nákupu rozmyslíte pořízení aplikace, můžete se na autory obrátit a oni vám vrátí plnou částku, kterou jste za licenci zaplatili.

Vyplatí se to?

Pokud se designem živíte tak jako já, určitě se vám investice do Sketche velmi rychle vrátí. Asi tak za hodinu vaší práce, protože přepočtené měsíční náklady jsou bratru hezkých 200 Kč. Za tu cenu získáte skvělou aplikaci, podpoříte její vývojáře a hlavně si nesmírně zefektivníte práci a budete výkonnější. A to už za to stojí, ne?